مطالب

طلا چیست؟

طلا فلزی نرم و شکل‌پذیر به رنگ زرد و براق است که با  رطوبت آب، تیره و زنگ زده نمی‌شود. طلا یکی از مهمترین سرمایه‌های هر کشور است و پشتوانه پول خوانده می‌شود. طلا بهترین نوع سرمایه‌گذاری بلند مدت خواهد بود. طلا از دیرباز یک فلز ضد حساسیت و یکی از مهمترین و ارزشمندترین جواهرات برای افرادی که آلرژی و ناراحتی پوستی دارند بوده است. طلای خالص دارای عیار 24 است، به این منظور که هیچ فلز دیگری با طلا ترکیب نشده است و طلا بطور خالص با عنوان طلای 24 عیار معرفی می‌شود. هرچه طلا عیار بالاتری داشته باشد یعنی خلوص این فلز بیشتر است، از آنجایی که طلا بسیار نرم و شکل‌پذیر است جهت بهترین بازدهی در هنگام تولید زیورآلات از طلای 18 عیار و یا 750 و یا برای محاسبه بهتر 75 درصد طلا استفاده می‌شود تا کیفیت بهتری جهت ماندگاری طلای ساخته شده داشته باشیم.

این فلز گران قیمت و زیبا جزو عناصر موجود در سیاره زمین نبوده است و حدود دویست میلیون سال قبل بر اثر برخورد شهاب سنگی به کره زمین، اکنون در نقاط مختلف کره خاکی با کیفیتی یکسان یافت می‌شود. دلیل گران بودن طلا کمیاب بودن آن است و استخراج آن از پوسته زمین است.

خصوصیات طلا از نظر علمی

این فلز زیبا و براق یکی از عناصر جدول مندلیف با عدد اتمی ۷۹ و نماد شیمیایی Au است. جرم اتمی طلا ۹۶۶۵/۱۹۶ و شعاع اتمی آن pm144 است. فقط یک ایزوتوپ پایدار از این فلز در جهان وجود دارد که آن‌هم ایزوتوپ ۷۹ است و ۲۴ عدد ایزوتوپ رادیواکتیو از این فلز وجود دارد. نقطه ذوب طلا ۱۸/۱۰۶۴ درجه سانتی‌گراد و نقطه‌جوش آن ۲۸۵۹ درجه سانتی‌گراد است. وزن مخصوص طلای خالص ۱۹٫۳۰ g/cm3 است اما ممکن است باتوجه به عواملی مثل دما یا شرایط دیگر، تغییر کند. در آلیاژهای طلا نیز وزن مخصوص نقره یا سایر فلزات می‌تواند وزن مخصوص طلا را تحت تأثیر قرار داده و عدد دیگری بدهد. سختی طلا برحسب مقیاس موس ۳-۵/۲ است و به همین دلیل خاصیت ورقه شدن و مفتول شدن آن نسبت به سایر فلزات بیشتر است؛ به همین خاطر در ساخت جواهرات از فلز طلا استفاده می‌شود. طلا یکی از عناصر کم‌فعال است که در تماس با هوا واکنش نمی‌دهد و حتی در مقابل محلول‌های قلیایی و همچنین محلول‌های اسیدی بسیار پایدار است. تنها ترکیبی که توانایی حل کردن طلا را دارد “نیترو – هیدروکلریک‌اسید” یا “تیزاب سلطانی” است. حتی نیتریک اسید که نقره و فلزات پایدار را می‌تواند حل کند، در مقابل طلا ناتوان است و از آن برای آزمون اسید برای تأیید و شناسایی طلا استفاده می‌شود. همچنین یکی از روش‌های تشخیص اصل بودن طلا، انداختن آن درون سرکه است که در این صورت طلای تقلبی و بدلی داخل سرکه سیاه و کدر می‌شود؛ اما طلای اصل هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد.

طلا رنگی زرد دارد اما با اضافه شدن آلیاژهایی خاص رنگ طلا به رنگ‌های دیگری نیز در دسترس قرار می‌گیرد که صورتی (رز گلد)، سفید و در نوعی بسیار کمیاب سبز وجود دارد که طلاهایی که غیر از رنگ زر هستند عموما عیاری بالاتر دارند. رنگ طلا صرفا تأیید کننده طلا نیست و باید به ارقام و کدهایی که در پشت طلا نوشته شده است توجه داشت.

خصوصیات طلای 24 عیار چیست؟

طلای 24 عیار یا خالص شکل پذیرترین عنصر است به طوری که می‌توان یک گرم از این فلز گران بها را با ضربه زدن به یک ورق با مساحت یک متر مربع تبدیل و این ورق آن قدر ضخامت کمی داشته باشد که نوراز آن عبور کند. این فلز به طور طبیعی با دیگر عناصر ترکیب نمی‌شود و به همین دلیل غالبا در طبیعت خالص خواهد بود. طلای خالص بسیار نرم و شکل‌پذیر است که میتوان ضربه بسیار ساده روی آن اثر گذاشت. بخاطر همین خاصیت، طلا را در مصارف مختلف با سایر عناصر فلزی به صورت آلیاژ ترکیب می‌کنند طلای خالص به رنگ زرد پررنگ است و با افزودن برخی فلزات دیگر می‌توان به آلیاژهایی به رنگ‌های مختلفی از این فلز گران بها دست یافت.

کاربرد طلا را می‌دانید؟

  1. حوزه طلا و جواهر

همواره بیشترین و شناخته شده‌ترین تقاضای طلا در صنایع جواهرسازی است. بالغ بر 60 درصد تقاضای طلا در سال‌های اخیر به این صنعت اختصاص داده شده است که رقم قابل توجهی است. شایان به ذکر است سالانه بیش از 5 هزار تن طلا تقاضای طلا است که حجم بسیار زیادی از آن در صنعت جواهرسازی استفاده می‌شود.

  • حوزه فناوری

حدودا 10 الی 15 درصد از تقاضای طلا در هر سال را حوزه فناوری به خود اختصاص می‌دهد. طلا رسانای بسیار خوب الکتریکی است و در صنایع الکتریکی و الکترونیکی کاربرد چشمگیری دارد. از طرفی دندانسازی علاوه بر نقره با طلا نیز انجام می‌شود. نمک طلا نیز اخیرا جهت استفاده بیولوژیکی و پزشکی استفاده می‌شود.

  • حوزه سرمایه گذاری

حدود 30 درصد از تقاضای طلا در جهان جهت سرمایه‌گذاری است، بسیاری از سرمایه گذاران با خرید شمش طلا بطور مستقیم و یا مشارکت در سهام شرکت‌های فعال در این صنعت بطور غیر مستقیم در سرمایه‌گذاری طلا شرکت می‌کنند. یکی از بزرگترین سرمایه‌های با کمترین ریسک طلا می‌باشد.

آیا می‌توانیم طلا را بهترین سرمایه گذاری بدانیم؟

برای پاسخ این سوال شاید لازم باشد ابتدا به سوالات دیگری بپردازیم و موارد مختلفی را از جهات مختلف مورد بررسی قرار دهیم. چرا که این موضوع نیازمند داشتن داده‌های مختلفی است و باید شما در هر سرمایه‌گذاری به این فکر کنید که هدف شما از این سرمایه گذاری چیست.

  1. اوراق قرضه یا سهام با طلا چه تفاوتی دارند؟

مسلما تفاوت زیادی بین طلا و این نوع از اوراق وجود دارد. طلا هرگز درآمد ثابت ندارد و از این بابت با اوراق قرضا تفاوت 180 درجه ای دارد. قیمت طلا همواره در جهت مخالف با سهام و اوراق قرضه می‌باشد اما این دلیل نمی‌شود که با افزایش دارایی در سهام و اوراق قرضه طلا کاهش داشته باشد و می‌تواند در افزایش این موارد طلا نیز افزایشی باشد. اوراق قرضه همواره دارای سود معینی هستند که به سرمایه‌گذار سودی مشخص ارائه و پرداخت می‌شود اگرچه این سود ممکن است در سرمایه گذاری در طلا نیز حاصل گردد و یا جهت تأمین سوددهی حتی بعضا در این اوراق طلا پشتوانه قرار می‌گیرد اما سرمایه گذاری در طلا نمی‌تواند سود معینی را بصورت تعریفی در هر ماه به شما واریز کند. در مقابل، زمانی که نرخ‌های بهره اوراق قرضه افزایش پیدا می‌کند، طلا برای جذب سرمایه و جلب سرمایه گذاران با اوراق قرضه به رقابت می‌پردازد، یعنی نرخ بهره بالا و اقتصاد در حال رشد عموماً به ضرر سرمایه‌گذاران طلا خواهد بود.

  • ریسک سرمایه گذاری در طلا چگونه است؟

سرمایه گذاری در طلا همواره ریسک خود را  دارد. چه سرمایه گذار کوتاه مدت دطلا باشید و چه سرمایه گذار بلند مدت طلا باشید شما در هر دو حالت باید ضریب ریسک خود را بپذیرید. بطور مثال ممکن است شما در شهریور امسال طلا بخرید و در اسفند ماه بفروشید و سودی حدود 40 درصد داشته باشید اما همان میزان طلا را در بازه زمانی طولانیتر و یا حتی کوتاه تر را با ضرر یا  سود بیشتر پیش روی خود داشته باشید. همواره بررسی زمان ورود و خروج در هر سرمایه‌گذاری اهمیت بالایی دارد. اینگونه ریسک‌ها صرفا در بازار طلا و جواهر نیست و این شامل هرگونه سرمایه گذاری می‌شود و هر بازاری می‌تواند از چنین ویژگی تبعیت کند. همواره تخم مرغ‌ها را در یک سبد نباید گذاشت و سرمایه گذاری در همه امور بهینه ترین مدل سرمایه گذاری خوانده می‌شود.

واحدهای اندازه گیری طلا

در هر موقعیت جغرافیایی متفاوت است که می‌توانید در جدول زیر آنها را مشاهده فرمایید.

 گرماونس (متریک)اونس (تروی)تولاتیل
مکان جغرافیاییعموم کشورهای دنیاکشورهای آنگلوساکسونهند و پاکستان و برخی کشورهای جنوب آسیاهنگ کنگ، تایوان و برخی کشورهای شرق آسیا
معادل با گرم 28.34931.103411.66 (0.375 اونس تروی)37.8 (1.333 اونس تروی)

جدول خلوص طلا

عیار – قیراطK24K22K18K14K10
هزارتایی990916750585417
صدتایی9991.67558.541.7
اعشاری دو رقمی0.990.910.750.580.41
اعشاری سه رقمی0.9900.9160.7500.5850.417

تغییر رنگ طلا

همانگونه که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید افزودن نقره و مس به طلا باعث تغییر رنگ طلا به سفید و یا صورتی می‌شود که تعیین میزان استفاده از هر کدام در رنگ نهایی تأثیر مستقیم دارد. این عمل علاوه بر تغییر رنگ طلا، باعث استقامت و استحکام نیز می‌شود.

author-avatar

درباره ماندا گلد

ماندا گلد از سال 1399 در طلافروشی فعالیت می‌کند و در دسته‌بندی‌های آویز، انگشتر، دستبند، گردنبند، گوشواره و نیم ست بیشترین فعالیت را داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید